Dzieci czerpią korzyści z aktywnego trybu życia i uprawiają każdy sport. Pediatrzy uważają, że udział w zorganizowanych sportach daje młodym ludziom szansę na zwiększenie aktywności oraz rozwój społeczny i fizyczny. Dodają, że gimnastyka to jeden z najbardziej wszechstronnych programów ćwiczeń stylu życia, obejmujący siłę, gibkość, szybkość, równowagę, koordynację, siłę i dyscyplinę. Niezależnie od tego, czy angażują się w gimnastykę rekreacyjną, czy w drużynie rywalizacyjnej, umiejętności nabyte w gimnastyce mogą przyczynić się do ogólnego rozwoju dziecka.
Ogólne zdrowie
Gimnastyka pomaga dzieciom stać się aktywnymi fizycznie oraz zachować zdrowie.
Udział w każdym ćwiczeniu znacząco zmniejsza ryzyko otyłości, chorób serca i cukrzycy w wieku dorosłym.
Od 2010 r. Jedno na troje dzieci ma nadwagę, a Ministerstwo Kultury Fizycznej i Sportu twierdzi, że
że „promowanie umiarkowanej i energicznej aktywności fizycznej wśród młodych ludzi jest ważne”, ponieważ nawyki kształtują się od dzieciństwa do dorosłości.
Regularne uczestnictwo w gimnastyce może nauczyć dzieci, jak zdrowo żyć i jak dorastać, uprawiać sport.
Korzyści
Trening gimnastyczny może pomóc dzieciom lepiej spać i dać im umiejętności lepszego radzenia sobie z fizycznymi i emocjonalnymi wyzwaniami w życiu.
Udział w regularnych zajęciach gimnastycznych daje małym dzieciom możliwość komunikowania się z osobami w ich wieku, pracy w zespole i angażowania dorosłych.
Akademia Gimnastyki uważa również, że gimnastyka umożliwia dzieciom naukę umiejętności społecznych, takich jak słuchanie, wykonywanie poleceń, zmienianie się, milczenie i szacunek dla innych.
Dzieci też się bawią, poznają nowych przyjaciół i uczą samodzielności.
Zaangażowanie i dyscyplina
Trudny charakter gimnastyki wymaga zaangażowania i koncentracji. Struktura zajęć gimnastycznych uczy dzieci, że ciężka praca i wysiłek zawsze się opłaca.
Pozytywne doświadczenia z gimnastyki mogą budować pewność siebie poprzez osiągnięcia i pokazują dzieciom, że ich zaangażowanie w sport jest korzystne.
Zasady i kodeksy postępowania w gimnastyce pomagają dzieciom poznać znaczenie zasad bezpieczeństwa, sportowej rywalizacji, atletyki i szacunku dla kolegów z drużyny.
Zdolności motoryczne, koordynacja i równowaga
Gimnastyka pomaga dzieciom budować szereg umiejętności motorycznych i koordynacyjnych oraz pomaga rozwinąć dobry zmysł koordynacji w ciele.
Młodzi gimnastycy uczą się na różne sposoby wykorzystywać różne części ciała.
Gimnastyka rozwija świadomość, kontrolę i koordynację ciała, co może być przydatne przy innych formach aktywności fizycznej, sporcie i życiu codziennym.
Siła
Gimnastycy są znani z doskonałego stosunku siły do wagi.
Trening gimnastyczny od najmłodszych lat może pomóc w budowaniu podstaw dobrej siły, wytrzymałości i siły mięśni.
Według Międzynarodowej Federacji Gimnastyki gimnastycy stają się silniejsi poprzez regularny trening, który pomaga rozwinąć cienkie, napięte mięśnie, poprawić równowagę i uzyskać lepszą postawę ciała.
Comments