top of page

Jak trudne staje się łatwe

Pomoc - asekuracja


Asekuracja jest nieodzownym elementem podczas nauki ćwiczeń gimnastycznych. Stosujemy jej różne formy i metody mające zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa ćwiczących. Jest ona ważna także z psychologicznego punktu gdyż ćwiczący mający świadomość możliwości uzyskania pomocy podczas wykonywania ćwiczeń w znacznie większym stopniu może wykorzystać swój potencjał i skupienie na danym elemencie bez zaprzątania sobie głowy o elementy samoasekuracji.

Pomoc polega na bezpośrednim współdziałaniu, trenera, z uczniami lub zawodnikami w czasie wykonywania określonego ruchu. Pomoc stosujemy przy wprowadzaniu nowych, trudnych elementów tak, aby umożliwić ćwiczącemu łatwiejsze poznanie właściwej techniki wykonania. Te formę asekuracji należy dozować umiejętnie, bowiem zbyt długo trwająca pomoc odzwyczaja ćwiczącego od samodzielnego wykonania elementu.
Podtrzymanie jest to forma asekuracji którą stosujemy przy ćwiczeniach, w których ćwiczący wykonuje elementy z pewna obawą lub niepewnością. Asekurujący posiada kontakt z ćwiczącym lecz nie pomaga mu czynnie. Ingeruje w razie konieczności przy zmianie techniki ruchu lub przy upadku. Pomoc i podtrzymanie stosujemy w początkowym etapie opanowania techniki ruchu.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page